Vypracováno dne 20.3. 2023
Zpracovala: Ing. Rita Tlamichová

1) Dětská skupina

• Kolik dětí může být v dětské skupině.
• Kdo o děti v dětské skupině pečuje.
• Stravování v dětských skupinách.
• Hygienické požadavky v případě DS do dvanácti dětí.
• Kontrola plnění podmínek.
• Dotace na zřízení a provoz DS.
• Rozpočet DS.

2) Mateřská škola

•  Vznik Mateřské školy

3) Rozdíly mezi dětskou skupinou a mateřskou školou.

4) Výhody a nevýhody Dětské skupiny oproti Mateřské škole.

1) Dětská skupina

Dětská skupina je nový typ nekomerční služby péče o děti předškolního věku v kolektivu dětí mimo domácí prostředí.

Služba spočívá v poskytování pravidelné péče o dítě od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky (o děti do 1 roku věku je možné pečovat jen ve skupině nejvýše 4 dětí mladších 4 let). Umožňuje docházku v rozsahu nejméně 6 hodin během provozního dne. Služba je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí a je zaměřena na zajištění potřeb dítěte na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.

Je určena pro děti od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky (pro děti do 1 roku věku zvláštní podmínky např. lze hlídat v tomto věku pouze 4 děti).

Může ji zřídit územní samosprávný celek nebo jím založená či zřízená právnická osoba, zaměstnavatel zřizující dětskou skupinu pro děti svých zaměstnanců; zákon také umožňuje uzavřít dohodu o spolupráci s dalšími zaměstnavateli a poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině pro rodiče těchto partnerských organizací aj.

2) Mateřská škola

Jedná se o předškolní instituci, ve které probíhá vzdělávání dětí zpravidla od 3–6 let. Jde o premimární stupeň vzdělávání, který je v ČR nepovinný. Mateřská škola je legislativně zakotvena v rámci vzdělávací soustavy jako druh školy.

Mateřské školy mohou být státní, soukromé nebo církevní.

Závazným dokumentem pro všechny MŠ je Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělání, jehož koncepce se orientuje k tomu, aby si dítě od útlého věku osvojovalo základy klíčových kompetencí a získalo tak předpoklady pro své celoživotní vzdělávání.

3) Rozdíly mezi dětskou skupinou a mateřskou školou.

Mezi DS a MŠ jsou zásadní rozdíly. Dětská skupina spadá do evidence Ministerstva práce a sociálních věcí na rozdíl od mateřské školy, která musí být zapsána v rejstříku školních institucí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Různé typy MŠ mohou být založeny pouze některými subjekty. Například veřejné mateřské školy může založit pouze stát, obec, kraj nebo svazek obcí. MŠ musí pro registraci splňovat školskou, hygienickou a stavební legislativu. Mateřské školy se podrobují kontrole České školní inspekce a řídí se rámcovým vzdělávací programem pro předškolní vzdělávání a vyhláškou o předškolním vzděláváním.

Státní úřad inspekce práce dohlíží na dodržování podmínek stanoveným zákonem o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Na tyto skupiny se školský zákon nevztahuje. Musí však vypracovat a následně dodržovat plán výchovy.

Zdroj: Martina Rasch, IDnes [1]

Hlavní rozdíl je též ve financování obou institucí. DS nedostávají na svůj provoz peníze ze státního rozpočtu, avšak rodiče mají nárok na slevu na dani, stejně jako rodiče dětí navštěvující mateřskou školu. MS jsou financovány především ze státního rozpočtu a v případě soukromých MŠ jsou ze státního rozpočtu hrazeny náklady mimo provozních, které jsou hrazeny ze soukromých zdrojů (školného). DS jsou primárně financovány z příspěvků rodičů mohou být, ale finančně podporovány obcí a ministerstvem.

Dalším rozdílem je také počet dětí a personálu. MŠ je primárně cílena na děti od 3 let do začátku povinné školní docházky. 24 je nejvyšší počet dětí v jedné třídě s výjimkou povolující až 27 dětí a minimálním počtem 15. V tomto složení je nutné, aby bylo na děti dohlíženo dvěma učitelkami se směnným provozem.

Zdroj: Vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, 2005

 

Rozdíly jsou též ve vzdělání personálu. U MŠ musí mít učitelé minimálně maturitu nebo vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské vzdělání pedagogického směru.

Zdroj: Zákon č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, 2004

Také technickými předpisy se obě instituce liší a dále i systémem kontroly. U dětských skupin se kontrolují především pracovní předpisy a v mateřských školách se kontroluje v hlavní řadě výchovně vzdělávací oblast.

[1] RASCH, Martina. 2016. Dětských skupin je uţ sto. Vznikly na úřadech, letecké základně i školách. IDnes.cz: Ekonomika [online]. [cit. 2017-03-09]. Dostupné z: http://ekonomika.idnes.cz/mpsv-eviduje-v-cr-sto-detskych-skupin-d8e- /ekonomika.aspx?c=A160505_145236_ekoakcie_chrs

4) Výhody a nevýhody Dětské skupiny oproti Mateřské škole

Výhody

  • Nemusí mít registraci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,
  • nejsou tak přísné podmínky a kontrola,
  • nižší nároky na personál (vzdělání, kvalifikace, praxe),
  • lze vyřídit založení v krátkém čase,
  • nižší mzdové náklady,

Nevýhody

  • Menší počet dětí, než je tomu u MŠ,
  • nefinancuje stát.