
Vypracováno dne 20.3. 2023
Zpracovala: Ing. Rita Tlamichová
1) Dětská skupina
• Kolik dětí může být v dětské skupině.
• Kdo o děti v dětské skupině pečuje.
• Stravování v dětských skupinách.
• Hygienické požadavky v případě DS do dvanácti dětí.
• Kontrola plnění podmínek.
• Dotace na zřízení a provoz DS.
• Rozpočet DS.
2) Mateřská škola
• Vznik Mateřské školy
3) Rozdíly mezi dětskou skupinou a mateřskou školou.
4) Výhody a nevýhody Dětské skupiny oproti Mateřské škole.
1) Dětská skupina
Dětská skupina je nový typ nekomerční služby péče o děti předškolního věku v kolektivu dětí mimo domácí prostředí.
Služba spočívá v poskytování pravidelné péče o dítě od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky (o děti do 1 roku věku je možné pečovat jen ve skupině nejvýše 4 dětí mladších 4 let). Umožňuje docházku v rozsahu nejméně 6 hodin během provozního dne. Služba je poskytována mimo domácnost dítěte v kolektivu dětí a je zaměřena na zajištění potřeb dítěte na výchovu, rozvoj schopností, kulturních a hygienických návyků dítěte.
Je určena pro děti od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky (pro děti do 1 roku věku zvláštní podmínky např. lze hlídat v tomto věku pouze 4 děti).
Může ji zřídit územní samosprávný celek nebo jím založená či zřízená právnická osoba, zaměstnavatel zřizující dětskou skupinu pro děti svých zaměstnanců; zákon také umožňuje uzavřít dohodu o spolupráci s dalšími zaměstnavateli a poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině pro rodiče těchto partnerských organizací aj.
- nejvyšší možná kapacita dětské skupiny je 24 dětí
- kapacitu si určí provozovatel sám dle svých možností a požadavků, musí splnit hygienické požadavky na prostory a provoz. Kapacita každé dětské skupiny je uvedena v evidenci MPSV. V jednom okamžiku nesmí být v dětské skupině více dětí, než je kapacita dětské skupiny.
- místa je ale možné sdílet, tedy ve své evidenci může mít poskytovatel více dětí, než je kapacita dětské skupiny (například jedno dítě chodí dopoledne a druhé odpoledne)
- provozovatel si může zřídit i několik dětských skupin, ke každé zvlášť žádá o udělení oprávnění
- 1 pečující osoba pro dětskou skupinu do 6 dětí
- 2 pečující osoby pro dětskou skupinu od 7 do 12 dětí
- 3 pečující osoby pro dětskou skupinu od 13 do 24 dětí
Zákon č. 247/2014 Sb. říká, že v dětských skupinách není zajišťování stravy povinné, avšak rozsah a způsob stravování a následná úhrada stravného je upravena ve smlouvě s rodiči. V případě zajišťování stravy rodičem vzniká povinnost poskytovatele DS uchovat, ohřát a podat stravu dítěti. Zajišťuje-li stravu poskytovatel musí dodržovat právní předpisy EU v oblasti hygieny potravin.
Dle vyhlášky č. 281/2014 Sb. je poskytovatel povinen zajistit:
- Venkovní prostory – nezastavěná plocha určená pro hraní dětí
- Denní místnost – místnost pro denní pohyb a spánek dětí
- Šatnu – mimo denní místnost, prostor se šatním nábytkem (pokud jsou více než čtyři děti ve skupině)
- Hygienická zařízení – dle počtu a skladby dětí, např. pro 5-12 dětí je nutno zajistit (dvě dětské toalety, dvě umyvadla, sprchu či sprchový box) další nařízení viz (Zákon č. 247/2014 Sb., §4)
Kontrolu plnění podmínek a povinností stanovených zákonem kontroluje Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a oblastní inspektoráty a hygienické požadavky na prostory a provoz a stravování krajské hygienické stanice (KHS). Na základě zjištění SÚIP nebo KHS může MPSV oprávnění poskytovateli pozastavit či zrušit (§ 21).
Zákon také stanovuje přestupky a výše pokut (§ 22), v případě zvlášť závažných překročení zákona může dojít dokonce k pozastavení nebo zrušení oprávnění (§ 19).
Zdroj: DSMPSV[1]
[1] DĚTSKÁ SKUPINA A LEGISLATIVA. DSMPSV: Podpora implementace dětských skupin [online]. [cit. 2023-03-20]. Dostupné z: http://www.dsmpsv.cz/cs/pro-poskytovatele/detska-skupina-a-legislativa
- Dotace na zřízení a provoz Dětských skupin
- Žadatel je obec
- Hradí od 90 do 100 %
- Peníze hradí předem
- Skupina musí fungovat minimálně 1 kalendářní rok (dotace rozdělena do dvou fází)
- Slouží k vybudování/transformování a provozu dětských skupin
- Dle kapacity DS lze dostat podporu např. pro 10 dětí nad 3 roky by byla tato podpora ve výši 475 610,- Kč (v odkazu kalkulačka výše dotace)
- Přihlášky do 30.9. 2023
Zdroj: Dotace pro obce [1]
- Budování kapacit DS
- Dotace od MPSV
- Slouží k nákupu a výstavbě nemovitostí, úpravám objektů a zázemí pro DS (musí být snížena energetická zátěž alespoň o 30 %)
- Žadatelem je obec
- Výše dotace je minimálně 3 mil. korun, k budování kapacit DS
Zdroj:MPSV[2]
[1] Zřízení dětských skupin. Dotace pro obce [online]. [cit. 2023-03-22]. Dostupné z: https://www.dotaceproobce.cz/dotace/zrizeni-detskych-skupin
[2] Budování kapacit dětských skupin. MPSV [online]. 8.3. 2023 [cit. 2023-03-22]. Dostupné z: https://www.mpsv.cz/documents/20142/4552532/Avízo+výzvy+Budování+kapacit+dětských+skupin.pdf/77e618e2-22bd-0b73-cf42-f4015170276c
Dle potřeby může být vyhotoven na základě poskytnutých dat.
2) Mateřská škola
Jedná se o předškolní instituci, ve které probíhá vzdělávání dětí zpravidla od 3–6 let. Jde o premimární stupeň vzdělávání, který je v ČR nepovinný. Mateřská škola je legislativně zakotvena v rámci vzdělávací soustavy jako druh školy.
Mateřské školy mohou být státní, soukromé nebo církevní.
Závazným dokumentem pro všechny MŠ je Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělání, jehož koncepce se orientuje k tomu, aby si dítě od útlého věku osvojovalo základy klíčových kompetencí a získalo tak předpoklady pro své celoživotní vzdělávání.
- doplňovat rodinnou výchovu
- zajistit dítěti prostředí s dostatkem podnětů k jeho aktivnímu rozvoji a učení
- smysluplně obohacovat denní program dítěte
- Zřizovatelem je obec, svazek obcí nebo kraj. Dále může být zřizovatelem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, dále jen MŠMT, a to u právnických osob a fyzických osob.
- usnadňovat dítěti jeho další životní i vzdělávací cestu
Náležitosti žádosti o zápis školy nebo školského zařízení:
- Žádost – průvodní dopis, v němž je uvedeno, oč navrhovatel žádá a dále odůvodnění tétožádosti.
- Vyplněný formulář žádosti
- Rámcový popis personálního a majetkového zajištění a financování činnosti Š a/nebo ŠZ s ohledem na požadavky rámcového vzdělávacího programu, pokud je stanoven.
- Smlouva o zajištění školního
- Doklad osvědčující vlastnické nebo užívací právo právnické osoby, která bude vykonávat činnost Š a/nebo ŠZ, ke všem prostorám, kde bude uskutečňováno vzdělávání nebo školské služby.
- Stanovisko příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví a stavebního úřadu, ze kterého vyplývá, že příslušné prostory lze užívat pro navrhovaný účel, včetně údaje o nejvyšším počtu osob, které lze v těchto prostorách vzdělávat nebo jim poskytovat školské služby.
- Doklad osvědčující zřízení nebo založení právnické osoby, která bude vykonávat činnost Š a/nebo ŠZ.
- Doklad osvědčující vznik právnické osoby, která bude vykonávat činnost Š a/nebo ŠZ, pokud se nejedná o školskou právnickou osobu.
- Seznam oborů vzdělání, včetně forem a délek vzdělávání a vyučovacího jazyka školy. Údaje se pochopitelně neuvádějí u těch druhů škol, u kterých se obory vzdělání a formy
- Seznam míst, kde probíhá výuka nebo jsou poskytovány školské služby – pro každou školu nebo školské zařízení (dle § 144 odst. 1 písm. g).
- Jméno a příjmení, datum narození ředitele Š a/nebo ŠZ, doklad o jeho jmenování do funkce a doklady osvědčující splnění předpokladů pro výkon funkce ředitele Š nebo ŠZ.
- Navrhovaný nejvyšší počet dětí, žáků a studentů ve Š nebo ŠZ, včetně jejich odloučených pracovišť, v jednotlivých oborech a formách vzdělávání, lůžek, stravovaných, tříd, skupin nebo jiných obdobných jednotek.
- Čestné prohlášení zřizovatele školské právnické osoby nebo příspěvkové organizace, že neprobíhá insolvenční řízení.
- Datum zahájení činnosti Š a/nebo ŠZ.
- Stanovisko obce, na jejímž území bude základní škola nebo základní umělecká škola působit, pokud není jejich zřizovatelem.
- Stanovisko kraje, na jehož území bude střední nebo vyšší odborná škola působit, pokud není jejich zřizovatelem.
Zdroj: MŠMT[1]
[1] Informace_o_postupu_pri_zalozeni_nove_skoly. MŠMT [online]. [cit. 2023-03-24]. Dostupné z: https://www.msmt.cz/uploads/VKav_200/Jak_zalozit_skolu/Informace_o_postupu_pri_zalozeni_nove_skoly_listopad_2016.pdf
3) Rozdíly mezi dětskou skupinou a mateřskou školou.
Mezi DS a MŠ jsou zásadní rozdíly. Dětská skupina spadá do evidence Ministerstva práce a sociálních věcí na rozdíl od mateřské školy, která musí být zapsána v rejstříku školních institucí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Různé typy MŠ mohou být založeny pouze některými subjekty. Například veřejné mateřské školy může založit pouze stát, obec, kraj nebo svazek obcí. MŠ musí pro registraci splňovat školskou, hygienickou a stavební legislativu. Mateřské školy se podrobují kontrole České školní inspekce a řídí se rámcovým vzdělávací programem pro předškolní vzdělávání a vyhláškou o předškolním vzděláváním.
Státní úřad inspekce práce dohlíží na dodržování podmínek stanoveným zákonem o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Na tyto skupiny se školský zákon nevztahuje. Musí však vypracovat a následně dodržovat plán výchovy.
Zdroj: Martina Rasch, IDnes [1]
Hlavní rozdíl je též ve financování obou institucí. DS nedostávají na svůj provoz peníze ze státního rozpočtu, avšak rodiče mají nárok na slevu na dani, stejně jako rodiče dětí navštěvující mateřskou školu. MS jsou financovány především ze státního rozpočtu a v případě soukromých MŠ jsou ze státního rozpočtu hrazeny náklady mimo provozních, které jsou hrazeny ze soukromých zdrojů (školného). DS jsou primárně financovány z příspěvků rodičů mohou být, ale finančně podporovány obcí a ministerstvem.
Dalším rozdílem je také počet dětí a personálu. MŠ je primárně cílena na děti od 3 let do začátku povinné školní docházky. 24 je nejvyšší počet dětí v jedné třídě s výjimkou povolující až 27 dětí a minimálním počtem 15. V tomto složení je nutné, aby bylo na děti dohlíženo dvěma učitelkami se směnným provozem.
Zdroj: Vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, 2005
Rozdíly jsou též ve vzdělání personálu. U MŠ musí mít učitelé minimálně maturitu nebo vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské vzdělání pedagogického směru.
Zdroj: Zákon č.563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících, 2004
Také technickými předpisy se obě instituce liší a dále i systémem kontroly. U dětských skupin se kontrolují především pracovní předpisy a v mateřských školách se kontroluje v hlavní řadě výchovně vzdělávací oblast.
[1] RASCH, Martina. 2016. Dětských skupin je uţ sto. Vznikly na úřadech, letecké základně i školách. IDnes.cz: Ekonomika [online]. [cit. 2017-03-09]. Dostupné z: http://ekonomika.idnes.cz/mpsv-eviduje-v-cr-sto-detskych-skupin-d8e- /ekonomika.aspx?c=A160505_145236_ekoakcie_chrs
4) Výhody a nevýhody Dětské skupiny oproti Mateřské škole
Výhody
- Nemusí mít registraci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy,
- nejsou tak přísné podmínky a kontrola,
- nižší nároky na personál (vzdělání, kvalifikace, praxe),
- lze vyřídit založení v krátkém čase,
- nižší mzdové náklady,
Nevýhody
- Menší počet dětí, než je tomu u MŠ,
- nefinancuje stát.