Naučná stezka Československého stálého lehkého opevnění z let 1937-1938
Výstavba stálého opevnění byla reakcí na neustále zhoršující se politickou situaci ve 30. letech dvacátého století, kdy se v Německu k moci dostává Adolf Hitler a bezprostřední hrozba otevřeného ozbrojeného konfliktu se stává realitou.
Stavební úsek N2 stálého lehkého opevnění začíná U Dolského mlýna a končí u obce Lipnice. Tam plynule navazuje další úsek N 1. Pevnůstky byly v rámci výstavby opevnění budovány v letech v letech 1937 a 1938 podle přesných plánů kolem celé tehdejší Československé republiky. Stavby jednotlivých úseků byly na základě výběrového řízení zadávány civilním stavebním firmám, stavby řídilo Ředitelství opevňovacích prací, zkráceně ŘOP. Od této zkratky vzniklo slangové pojmenování objektů slovem „řopík“. Jednalo se o zcela odlišně pojatou koncepci obrany. Střelba z objektů byla vedena převážně bočními palbami. Objekty měly díky svému rozmístění v terénu vytvořit vzájemnou palbou neproniknutelný postřelovaný pás.
V celé této oblasti je velmi členitý terén, skalní masivy střídají hluboké rokle. Z tohoto důvodu zde nebyl předpoklad využití velkého množství těžké obrněné techniky nepřítele, který by nebyl schopen rozvinout útok do šířky. Obrněná technika by tady byla odkázána pouze na omezenou průchodnost místních komunikací. V místech, kde to situace vyžadovala bylo toto nebezpečí útoku těžkou technikou eliminováno protitankovými příkopy a souvislými protitankovými zátarasy, které tvořily takzvané ocelové rozsocháče (někdy také nazývané český ježek).
Značená naučná stezka vás provede kolem deseti objektů. U každého z nich najdete zajímavé informace o výstavbě, určení, obsazení, výzbroji a problematice tehdejší obrany. Čtyři objekty na stezce jsou příležitostně provozovány jako muzea a vy si je můžete prohlédnout s plným vybavením. Délka úseku celé naučné stezky po zpevněné cestě je zhruba 2 km.
Kontakt: https://www.facebook.com/profile.php?id=100057184610093